Cedrzyniec kalifornijski

Zimą, gdy wiele z roślin iglastych traci swoją wiosenno-letnio-jesienną barwę, warto zwrócić szczególną uwagę na te, które odznaczają się większą stabilnością. Nasz dzisiejszy bohater cechuje się właśnie takim stoickim spokojem i zachowuje „zimną krew”, w czasie gdy inne gatunki żółkną i brązowieją wraz z chłodniejszymi dniami 😉


Cedrzyniec kalifornijski (Calocedrus decurrens (Torr.) Florin) jest drzewem o egzotycznym pokroju, które nadal dość rzadko spotykamy w naszym otoczeniu. A szkoda, bo posiada wiele interesujących i dekoracyjnych cech zwracających uwagę i mogąc być przez to ozdobą niejednego ogrodu. Gatunek ten wywodzi się z Ameryki Północnej, gdzie występuje naturalnie w górskich położeniach stanu Kalifornia oraz wyspowo w północnym Meksyku. Porasta m.in. góry Sierra Nevada, mając swoje stanowiska na wysokości nawet 2 900 m n.p.m. Dorasta tam do 50 m wysokości, będąc gatunkiem lasotwórczym. W warunkach Europy do której sprowadzony został dość późno, bo w połowie XIX wieku osiąga mniej imponujące rozmiary dorastając do ok. 30 m wysokości. Uwagę przy obserwacji nawet starszych okazów zwraca od razu wyraźna smukłość korony. Jest ona zdecydowanie walcowata w pokroju, zwarta i optycznie masywna. Cedrzyniec może być więc również elementem kompozycji krajobrazowych w parkach o odpowiednio szerokiej perspektywie. Jego wysmukłe obrysy podkreślają doskonale klasyczne budowle i niemniej korzystnie nadają się do obsadzenia większych alei spacerowych.


Wspomniany egzotyczny wygląd to przede wszystkim odbiór pędów o mocno pierzastej budowie. Łuskowate igły, znane nam choćby u żywotników (Thuja spp.) są u cedrzyńca zebrane nieco inaczej co nadaje im odmiennego, lżejszego charakteru. Korony nawet starszych drzew posiadają specyficzny walcowaty kształt; dość wąski przy osiąganej wysokości. Eksponowane na światło solitery zachowują często przez długi czas dolne gałęzie. Oczywiście w większym zwarciu, jak choćby na lesistych stanowiskach naturalnych, dolne gałęzie są odrzucane co jest cechą zdecydowanej większości roślin drzewiastych. Dla zachowania dolnych pędów, tak ważnych w odbiorze wizualnym szczególnie właśnie drzew iglastych, warto zatem wybrać dla niego miejsce słoneczne lub jedynie nieznacznie ocienione. Istotną cechą ozdobną jest także wygląd kory tego gatunku. Podobnie jak w przypadku opisywanego przed dwoma tygodniami cyprysika nutkajskiego, tak i u cedrzyńca łuszczy się ona atrakcyjnie podłużnymi, dużymi płatami. Jej wygląd jest więc niemal identyczny u obu tych gatunków, a przyjemna dla oka czekoladowa barwa korowiny ładnie kontrastuje z zielenią liści.

 


Cedrzyniec jest także rośliną użytkową. Od wieków wykorzystywanym był przez ludność indiańską jako surowiec o znaczeniu medycznym, materiał plecionkarski, źródło drewna budowlanego oraz wchodził w skład spontanicznie kompletowanych zestawów do krzesania ognia metodą "przez pocieranie". Dość miękkie i elastyczne drewno służyło także do produkcji łuków, a od dziesięcioleci wykorzystywane jest także przy produkcji słynnych cedrowych ołówków. Ze względu na cechy wizualne cedrzyniec stał się także na naszym kontynencie poszukiwaną rośliną ozdobną.

Gatunek ten jest jednak dość wymagający pod względem stanowiska uprawy. Jest światłożądny i wymaga żyznych oraz stale wilgotnych gleb o odpowiedniej strukturze (najchętniej organicznych, próchniczych). Jest także, szczególnie w młodym wieku wrażliwy na mróz. Jego uprawa jest więc raczej ograniczona do zachodnich i północnych dzielnic oraz miejsc możliwie zacisznych. Niemniej jednak warto podjąć się uprawy tego gatunku nawet jeśli nasz ogród nie jest tak doskonały. Choć oczywiście powinien być odpowiednio dużych... 😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jemioła pospolita

Modrzew europejski

Buk pospolity

Cedr himalajski

Cypryśnik błotny